تبلیغات
شکوفه های سفید

شکوفه های سفید
وب لژیون همسفر ندا کوچکی 
پیوندهای روزانه

نتیجه تصویری برای عکس سیگار

 چرا سیگار کشیدن اعتیاد آور است ؟ مقصر اصلی اعتیاد آوری سیگار ، ماده مخدری به نام نیکوتین است . با کشیدن سیگار مغز به سرعت به نیکوتین عادت می کند و در نتیجه با گذر زمان نیاز بیشتری به نیکوتین پیدا میکند.مغز پس از عادت کردن به نیکوتین شروع به ترشح مواد شیمیایی می کند.در واقع مواد شیمیایی موجود در دود سیگار مغز را وادار به ترشح دوپامین و نوراپی نفرین (دو ماده شیمیایی مهم در تنظیم اعمال بدن )میکند. اگر مغز این دو ماده شیمیایی را بیش از حد ترشح کند، سطح کلی مواد شیمیایی در مغز بهم می ریزد و پس از مدتی ،مغز برای مقابله با این مشکل شروع به ترشح مواد شیمیایی ضد نیکوتین می کند . این  مواد شیمیایی ضد نیکوتین باعث

می شوند زمانی که سیگار نمی کشید دچار افسردگی و خستگی شوید . با گذر زمان ، مغز شروع به پیش بینی زمان سیگا ر کشیدن شما می کند و در این هنگام اقدام به ترشح مواد شیمیایی ضد نیکوتین می کند . این مواد شیمیایی ضد نیکوتین باعث می شوند شما احساس خستگی و افسردگی کرده و در نتیجه مجددا سیگار بکشید.

انواع  دود سیگار

شاید تا بحال نمی دانستید ولی دود سیگار انواع مختلفی دارد که هر یک به نوبه خود مضراتی دارند:

دود سیگار دست اول : این دود ، دودی است که بطور مستقیم به وسیله فرد سیگاری استنشاق می شود.

دود سیگار دست دوم : دود سیگار دست دوم ، دود سیگاری است که در محیط وجود داردو دیگران آن را استنتشاق می کنند . به افرادی که این دود را استنشاق می کنند (سیگاری دست دوم ) گفته می شود.این سیگاری های دست دوم افرادی هستند که خودشان سیگار نمی کشند بلکه فقط دود حاصل از تدخین تنباکو توسط دیگران را استنشاق می کنند. یعنی مثلا پدر ، مادر یا همسر شما سیگار می کشند و دود آن به اجبار وارد ریه شما هم می شود. با حضور به مدت یک ساعت در یک اطاق پر از دود سیگار ، یک فرد غیر سیگاری ممکن است معادل کشیدن 5تا 10 سیگار ،مواد سمی موجود در دود سیگار را استنشاق کند. اهمیت این نوع استنشاق دود سیگار در سال های اخیر روشن تر شده است . طبق گزارش های سازمان جهانی بهداشت ، یکی از هر 10 مرگ ناشی از مصرف دخانیات ، در افراد سیگاری دست دوم اتفاق می افتد . امروزه ثابت شده است که همه بیماری های ناشی از سیگار کشیدن، در افراد سیگاری دست دوم هم ممکن است رخ دهد مانند انواع سرطان و یا بیماری های قلبی عروقی ،  قرار گرفتن در معرض دود محیطی سیگار باعث افزایش خطر عفونت های تنفسی در کودکان میشود . پس فرقی نمی کند خودتان سیگار بکشید ، و یا در مکانی حضور پیدا کنید که فضای آن مملو از دود سیگار است.

دود سیگار دست سوم: این دود باقیمانده دود محیطی یا دست دوم بر روی سطوح است . دود حاصل از مصرف دخانیات به شدت جذب سطوح درون خانه مانند دیوار ، سقف و وسایل خانه مانند فرش و پرده و اسباب و اثاث خانه و همچنین لباس ها می شود . این دود دست سوم به راحتی از راه پوست ، استنشاق غبار و بلع ، جذب بدن می شود . این یک خطر بهداشتی است که اخیرا اهمیت آن شناخته شده است

نکته کلیدی: اگر غیر سیگاری هستید ، به دیگران اجازه ندهید در منزل شما سیگار بکشند ، بخصوص زمانی که کودکی در خانه شما حضور دارد.

مزایای ترک سیگار

 ترک سیگار بهترین عملی است که افراد سیگاری می توانند برای بهبود سلامت خود انجام دهند. بسیاری از اثرات مصرف تنباکو می تواند با قطع سیگار کاهش پیدا کند و فواید ترک می تواند به سرعت پدیدار شود . منافع زیادی که از ترک سیگار حاصل می شود به قرار زیر میباشد:

چند روز اول بعد از ترک : در چند روز اول پس از ترک ، فشار خون کاهش می یابد ، فقط طی 12 ساعت بعد از ترک سیگار مونواکسید کربن در بدن شما تا حد طبیعی پایین می آیدو اکسیژن موجود در خون تان تا سطح طبیعی بالا می رود . 48ساعت بعد از ترک سیگار نیکوتین بدن شما تمام می شود و حس چشایی و بویایی شما به سطح معمول باز می گردد.

دوتا سه هفته پس از ترک سیگار : شما متوجه می شوید که می توانید بدون احساس ضعف و خستگی به فعالیت بدنی و ورزشی بپردازید . این زمانی است که بیشتر افراد نشانه های ترک نیکوتین را پشت سر گذاشته اند.

یک تا 9 ماه بعد از ترک سیگار: تقربیا بعد از یک ماه ، ریه ها شروع به باز سازی خود می کنند و عملکرد خود را بهبود می بخشند.

دو سال پس از ترک : بعد از 2 سال خطر ناشی از بیماری های قلبی ریوی نسبت به یک فرد سیگاری فعال ، نصف شده و خطر سکته مغزی کاهش می یابد.

ترک سیگار بعد از 5تا 15 سال : با ادامه ترک سیگار بعد از 5تا 15 سال خطر سکته قلبی در شما تقربیا مشابه افرادی می شود که هرگز سیگار نکشیده اند . پس از این مدت خطر مرگ نابهنگام به طور معناداری پایین می آید. علاوه بر آن خطر سرطان دهان و سرطان مثانه به نصف می رسد ، خطر سرطان مری کاهش می یابد و به همین ترتیب خطر سرطان های حنجره، کلیه ، گردن رحم و لوزالمعده کاهش چشم گیری پیدا می کنند . این خطر با گذشت زمان بیشتر کاهش می یابد.

·       بر گرفته از وزارت بهداشت ، درمان آموزش پزشکی

 


 


[ چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 ] [ 02:03 ب.ظ ] [ همسفر فرحناز ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


یاد الله در هر جا ،یاد خود از قطره به اقیانوس است .
در اندیشه ایم که زمان را به مهار خود در آوریم زیرا ما کتابی زنده هستیم که هر لحظه یک ورق آن با دقت و ظرافت خاصی حک می شود پس باید کاری بشود که به گذشته رجوع ننماییم. صفحه ها همه تمیز و پررنگ نوشته بشود و این همان قالبی است از بیداری نیروهای خفته ی بدن ، درخت صاف نمودار است و شکوفه های سفید نوید رهایی و پایان اسارت از آنچه نمی دانستیم.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب